Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019


Spotkania z policją

W ramach realizacji programu profilaktycznego zawartego w planie działań szkoły w zakresie przeciwdziałania agresji i przemocy oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zorganizowane zostało spotkanie z policją w dniu 10 września 2018 r. dla uczniów klas I i II szkoły podstawowej.


 

„Konkursu wiedzy o mieście i gminie Strzyżów”

26 września 2018 r. odbył się konkurs wiedzy o mieście i gminie Strzyżów zorganizowany w tym roku szkolnym przez szkołę w Żyznowie.

Jak co roku naszym kolorem ,,rozpoznawczym” był biały. Drużyna z Godowej (w składzie: Klaudia Chruniak, Zuzanna Flaga, Patrycja Wnęk, Wioletta Urban) zajęła II miejsce przegrywając z drużyną ze szkoły nr 2 w Strzyżowie o zaledwie 4 punkty.

Gratulujemy dobrego wyniku!


 

Doświadczenia fizyczno-chemiczne

W środę 26 września odwiedziło nas dwóch ,,naukowców”, którzy pokazywali nam różne doświadczenia fizyczno-chemiczne, które miały na celu pokazać jak interesujące mogą zachodzić zjawiska.


 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W dniu 28 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły wybierali przewodniczącą szkoły.

Wyniki wyborów:

Klaudia Chruniak – 86 głosów

Koziarska Zuzanna – 25 głosów

Oliwia Zamorska – 24 głosy

Uczennica gimnazjum Klaudia Chruniak uzyskała zdecydowane poparcie naszych uczniów zostając przewodniczącą szkoły.

Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej

Przedstawicielami szkoły do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Strzyżowie zostały:

Szkoła Podstawowa: Laura Turczyn

Gimnazjum: Daria Świerad


 

Europejski Dzień Języków Obcych

26 września 2018 r.

Nasza szkoła upamiętniła ten dzień ogłaszając liczne konkursy plastyczne. Uczniowie zrobili gazetki, makiety i flagi różnych krajów. Wszystkie prace wykonane przez uczniów brały udział w konkursie.

Wykonanie gazetki o państwie, które wcześniej się wylosowało.

Wyniki:

1 miejsce: Irlandia Północna (3Gim)

2 miejsce: Węgry (5b SP), Irlandia (5a SP)

3 miejsce: Finlandia (6 SP)

Wykonanie flagi wybranego przez siebie kraju dowolną metodą.

 Wyniki:

 1 miejsce: Marcel Ziobro (flaga Chorwacji)

 2 miejsce: Martyna Matłosz (flaga Polski)

 3 miejsce: Patrycja Szpiech (flaga Kanady)

 Wyróżnienia:

 Patrycja Bury (flaga Francji)

 Lena Skalska (flaga Francji)

 Jakub Marzec (flaga Francji)

 Filip Szczygieł (flaga Arabii Saudyjskiej)

 Zbudowanie makiety dowolnej budowli.

 Wyniki:

 MAKIETY:

 1 miejsce: Stadion Narodowy w Warszawie (Eryk Paszek, Krystian Matłosz, Konrad Wyszyński)

 Big Ben (Klaudia Chruniak, Zuzanna Flaga)

 PRACA PLASTYCZNA PŁASKA:

 1 miejsce: London Eye (Weronika Matłosz)

 2 miejsce: Big Ben (Kamila Szlachta)

 3 miejsce: Krzywa Wieża w Pizie (Gabriela Matłosz)

 Wykonanie komiksu.

 Wyniki:

 1 miejsce: Loreley (Weronika Matłosz)


 

„Światełko Pamięci dla Łyczakowa”

Dziś ruszyła akcja zbierania zniczy, mająca na celu upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Zebrane znicze zapłoną 1 listopada 2018r. na polskich mogiłach na Kresach.

Zachęcamy Was do udziału i będziemy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc. Wystarczy kupić znicz i zostawić go w wyznaczonym miejscu (szkoła lub sklepy w Godowej).


 

 Dzień Głośnego Czytania

2 października w ramach ogólnopolskiej akcji – Dzień Głośnego Czytania odbyło się w naszej szkole spotkanie z literaturą dla najmłodszych. Podczas tego wydarzenia zaproszeni goście czytali dzieciom książki. Młodzi słuchacze byli bardzo zainteresowani i opuścili salę gimnastyczną wzbogaceni o nową wiedzę. Mamy nadzieję, że w wielu głowach pozostanie myśl, iż książka to nie przykry obowiązek szkolny, lecz bardzo miła forma spędzenia czasu.

 Tego samego dnia odbył się również konkurs pięknego czytania, który polegał na przeczytaniu fragmentów książek przez uczniów. Ich występy zostały poddane ocenie jury.

Klasy 1-3 SP:

1 miejsce: Dominika Cyran

2 miejsce: Julia Tomkowicz

3 miejsce: Filip Szczygieł

Klasy 4-6 SP:

1 miejsce: Lena Czarnik

2 miejsce: Wiktoria Matłosz

3 miejsce: Zuzanna Zamorska

Klasy 7 i 8 SP i 3 GIM:

1 miejsce: Laura Turczyn

2 miejsce: Klaudia Chruniak

3 miejsce: Zuzanna Flaga


 

Dzień Chłopaka

30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. W naszej szkole świętowaliśmy go, obdarowując naszych kolegów drobnymi prezentami. Z tej okazji samorząd szkolny zorganizował 4 października dyskotekę, w czasie której, oprócz zabawy tanecznej, miały miejsce rozmaite konkursy – Randka w ciemno i Wybory Mistera Szkoły. Tego dnia bohaterami byli oczywiście chłopcy, więc to oni musieli się zmierzyć z niełatwymi zadaniami. Okazało się, że całkiem dobrze poradzili sobie z doborem stylizacji i prezentowaniem ich przed publicznością. Więcej problemu sprawiło im rozpoznawanie kobiecych kosmetyków i opisywaniem ich przeznaczenia. Śmiechu było co nie miara. Po długiej naradzie jury ogłosiło, że tytuł Mistera Szkoły zdobył uczeń klasy III gimnazjum - Marcin Baran, któremu serdecznie gratulujemy.


 

XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka
Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę
11 października 2018 r.

Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w pielgrzymce do Częstochowy. Odbył się tam Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II 11 października o 3:00 rano grupa 23 uczniów wraz z nauczycielami wyruszyła w podróż do tego wyjątkowego miejsca. Po długiej podróży dotarli szczęśliwie na miejsce. Zjazd rozpoczął się Mszą Świętą, a po całej uroczystości wszyscy udali się do Wadowic, by spróbować słynnych papieskich kremówek. Przy okazji zwiedzono Bazylikę Papieską, która zrobiła na pielgrzymach wyjątkowe wrażenie.


 

Święto Patrona Szkoły

W dniu 14 października obchodziliśmy XVIII Dzień Papieski, tym razem pod hasłem ,,Promieniowanie Ojcostwa”. To nawiązanie do nauczania Papieża Polaka – patrona naszej szkoły, który wielokrotnie podkreślał rolę ojcostwa we współczesnym świecie. W kościele w Godowej została odprawiona msza święta, w której uczestniczyli uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły. Tuż po niej wspominaliśmy Jana Pawła II, słuchając programu artystycznego przygotowanego przez godowską młodzież. Modliliśmy się, będąc dumni z naszego wielkiego rodaka!


 

Uczniowie nauczycielom

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Z inicjatywy samorządu szkolnego uczniowie klasy III gimnazjum i klasy VIII przygotowali z tej okazji dla pracowników naszej szkoły miłą niespodziankę – program muzyczno-kabaretowy. Nie zabrakło również życzeń i kwiatów, które były wyrazem wdzięczności uczniów za pracę, życzliwość i wyrozumiałość nauczycieli.


 

Pasowanie na ucznia klasy pierwszej

25 października 2018 r. odbyło się pasowanie na ucznia. Po krótkiej akademii i ślubowaniu pan dyrektor mianował 13 pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Przed pasowaniem pierwszaki zaśpiewały kilka piosenek i pięknie wyrecytowały krótkie wierszyki. Życzymy, by wyrosły na mądrych ludzi i by dobrze czuły się w gronie uczniów naszej szkoły.


„Światełko Pamięci dla Łyczakowa”

,,Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny.”

Zakończyliśmy akcję 100 PŁOMYKÓW. Serdecznie dziękujemy uczniom i mieszkańcom Godowej za złożone znicze i okazaną pomoc. Zebrane znicze zostały przekazane do Telewizji Polskiej skąd trafią na polskie groby na Kresach.


 

Dyktando patriotyczne

Dyktando patriotyczne odbyło się 30 października 2018 r. w naszej szkole.

Wyniki w kategorii klas 4-6:

I miejsce: Patrycja Leśniak

II miejsce: Ania Malec

III miejsce: Martyna Mularz

Wyniki w kategorii klas 7-8 i 3G:

I miejsce: Daria Świerad

II miejsce: Zuzanna Koziarska

III miejsce: Klaudia Drozen


 

Aktywne przerwy

W każdy wtorek po 2 lekcji są organizowane aktywne przerwy. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy i spędzenia czasu w milej atmosferze!!


 

100 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Sto lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń.

W tym wyjątkowym roku nasza szkoła podjęła szereg działań, by godnie uczcić święto ojczyzny, a także rozwijać wśród dzieci i młodzieży zainteresowania przeszłością, umacniać postawę patriotyczną oraz rozbudzić szacunek do tradycji narodowych. 10 listopada uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny oraz odsłonięciu tablicy pamiątkowej, poświęconej bohaterom Demokratycznej Armii Krajowej. Następnie w budynku szkoły odbyła się część artystyczna, którą przygotowali i przedstawili uczniowie – począwszy od przedszkolaków, a skończywszy na gimnazjalistach. Dzięki ciekawym opowieściom pana Piotra Szopy- pracownika IPN-u, mieszkańcy Godowej i zaproszeni goście mieli niepowtarzalną okazję poznać historię naszej miejscowości. Spotkanie uświetnił występ chóru "Impresja" z Łączek Jagiellońskich. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.


 

„Zapal znicz bohaterowi”

Klasa 5a wybrała się 12 listopada 2018 r. na pieszy rajd na strzyżowskie miejsca pamięci o bohaterach, włączając się do akcji „Zapal znicz bohaterowi”


 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada 2018 r. Samorząd Uczniowski zorganizował i przeprowadził w naszej szkole Dzień Tolerancji. Dla całej społeczności uczniowskiej był to czas na zastanowienie się nad swoją postawą wobec innych, wzajemnych relacji ,wymiany własnych poglądów oraz przezwyciężaniu stereotypów i uprzedzeń. Tego dnia uczniowie (oraz nauczyciele) mieli okazję zaprezentować się w strojach wybranych narodowości bądź mniejszości etnicznych albo kulturowych. Dzieci tworzyły plakaty, układały hasła dotyczące tolerancji i rozmawiały o przejawach tolerancji w klasie, w szkole i na podwórku. Pamiętajmy - TOLERANCJA TO SZACUNEK DLA WOLNOŚCI INNYCH LUDZI, ICH MYŚLI I OPINII ORAZ SPOSOBU ŻYCIA.

Pamiętając o słowach Matki Teresy z Kalkuty: Życzliwe słowa przyjaciół mogą być krótkie i łatwe do wypowiedzenia, ale ich działanie jest naprawdę wielkie, chcąc dzielić się pozytywną energią i pokazać, że bycie miłym nie jest nam obce, w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z inicjatywy pani pedagog wszyscy dostali naklejki "zarażające życzliwością'', które dumnie nosili przyklejone do ubrania. Ponadto uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami stworzyli rysunek przedstawiający ich samych w przyjacielskim geście - podających sobie dłoń.

Pamiętajmy, że bycie życzliwym i tolerancyjnym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.


 

Konkurs Poezji Patriotycznej

Lena Czarnik i Wiktoria Zając reprezentowały naszą szkołę na Konkursie Poezji Patriotycznej, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Strzyżowie.


 

Dzień Pluszowego Misia

W dniu 26 listopada 2018 r. w szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji zorganizowane zostały zabawy, a dzieci tego dnia mogły przynieść ze sobą swojego własnego, ulubionego pluszowego misia.


„Dziady cz. II”

Uczniowie klasy 3G odtworzyli na lekcji języka polskiego obrzęd dziadów w oparciu o lekturę ,,Dziady cz. II”.


 

Konkurs recytatorski

W tym roku tematem wierszy w konkursie recytatorskim był patriotyzm.

Wyniki konkursu:

Klasy I-II

I miejsce: Natalia Ziobro i Szymon Miśkiewicz

II miejsce: Patrycja Szpiech

III miejsce: Amelia Leśniak i Filip Szczygieł

Wyróżnienia: Joanna Jaworowska, Julia Tomkowicz, Milena Zamorska

Klasy III-IV

I miejsce: Diana Ciuł

II miejsce: Marcel Ziobro, Klaudia Hajduk, Dominika Wyszyńska

III miejsce: Maksymilian Moskwa

Wyróżnienia: Patrycja Klimek Jakub Wanat


 

„Seniorzy aktywni lokalnie”

3 grudnia 2018 roku czternastoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły brała udział w spotkaniu świętującym finał projektu „Seniorzy aktywni lokalnie”, które odbyło się w Piwnicach pod Calvadosem (przy strzyżowskim rynku). Seniorzy zaprezentowali tam swoją działalność artystyczną m.in. wystawę malarską, etiudę o przemijaniu czy premierę filmów krótkometrażowych.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Fundacji Rozwoju „Dobre życie”.


 


 

Warto pomagać

Wszelkie akcje charytatywne udowadniają, że jesteśmy pełni empatii, współczucia i potrafimy wesprzeć potrzebujących. Niektórzy pomagają bezinteresownie, inni angażują się w akcje charytatywne, ponieważ sami przeżyli trudne chwile. Większość z nas chce po prostu wysłać dobrą energię w świat i wspomóc osoby, które tego potrzebują. Niezależnie od tego, jaka jest nasza motywacja, liczy się tylko jedno – szczera chęć niesienia pomocy.

W naszej szkole działa wolontariat, który zrzesza osoby dobrej woli. W tym roku szkolnym postanowiliśmy pomóc Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Aby zebrać pieniądze na ten szczytny cel, sprzedawaliśmy pyszne wypieki domowej roboty oraz kartki świąteczne. Wybrani wolontariusze zbierali pieniądze przy sklepie Fiołek, a także pod kościołem w Godowej. Udało nam się zebrać 3388,22 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz osobom zaangażowanym w naszą akcję.


 

Szkolne Jasełka

21grudnia 2018 r. odbyły się szkolne jasełka. Była Maryja z Józefem, byli Trzej Królowie i nie zabrakło też aniołów. Dużą atrakcją dla zgromadzonych w sali widzów był konkurs z wiedzy o kolędach. Najlepszą znajomością utworów wykazała się klasa 8.


 

SZKOLNY KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ

Klasy I-III i przedszkole

I miejsce: Natalia Ziobro

II miejsce: Maja Małek

III miejsce: Maja Chruniak

Klasy IV-VI

I miejsce: Kamila Korab

II miejsce: Kamila Szlachta

III miejsce: Julia Wnęk

Klasy VII-VIII i III gimnazjum

I miejsce: Joanna Ziobro

II miejsce: Patrycja Wnęk

III miejsce: Klaudia Chruniak

SZKOLNY KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ

Klasy I-III

I miejsce: Natalia Ziobro

II miejsce: Martyna Matłosz

III miejsce: Filip Szczygieł

Wyróżnienia: Lena Skalska, Maja Małek, Filip Pirga

Klasy IV-VI

I miejsce: Kamila Smoleń

II miejsce: Wiktoria Matłosz

III miejsce: Diana Ciuł, Jakub Wanat

Wyróżnienia: Dominika Wyszyńska, Dominika Pirga, Kamila Szlachta

Klasy VII-VIII i III gimnazjum

I miejsce: Wioletta Urban

II miejsce: Marcin Baran

III miejsce: Klaudia Chruniak

SZKOLNY KONKURS NA NAJŁADNIEJ PRZYSTROJONĄ SALĘ

Klasy I-III

I miejsce: Klasa III

II miejsce: Klasa I i Klasa II

Klasy IV-VI

I miejsce: Klasa VI

II miejsce: Klasa IV i Klasa VB

III miejsce: Klasa VA

Klasy VII-VIII i III gimnazjum

I miejsce: Klasa VIII

II miejsce: Klasa III gimnazjum oraz Klasa VII


 

Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

11.01.2019 r. cztery uczennice naszej szkoły Klaudia Chruniak, Wiola Urban, Anita Szopa, Daria Świerad brały udział w III etapie Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W konkursie, który odbył się w budynku nadleśnictwa w miejscowości Nawsie Kołaczyckie współzawodniczyło 8 szkół reprezentujących gminy położone w obrębie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Nasze wspaniałe dziewczyny i drużyna ze szkoły w Gwoźnicy zdobyły ex aequo 1 miejsce. Lecz po dogrywce szkoła w Gwoźnicy okazała się o 3 pkt. lepsza i to ona będzie reprezentować nasz park na etapie wojewódzkim konkursu. Ale my serdecznie gratulujemy naszej „wspaniałej czwórce” tego wysokiego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.


 

Uwaga!

Zmiana terminu na 23 luty 2019 r.


 


 

Zabawa choinkowa dla dzieci z klas 1-3

Miłą atmosferę i znakomite zabawy dla klas 1-3 szkoły podstawowej zorganizowały dziewczyny z 3 gimnazjum.


 

,,Uczta bogów”

W klasie Vb miała miejsce nietypowa lekcja - ,,uczta bogów”. Sala lekcyjna zamieniła się w pałac Zeusa na Olimpie. Każdy z uczniów wcielił się w postać wybranego boga - były odpowiednie kostiumy i atrybuty. Nie zabrakło też boskiego pokarmu - ambrozji i nektaru. Ogromne emocje towarzyszyły uczniom podczas rozwiązywania zadań konkursowych. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą ze znajomości mitów greckich.


 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

W Przedszkolu Publicznym w Godowej uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyła się 6 lutego 2019 r. Dzień ten obchodzony jest w naszym przedszkolu bardzo uroczycie, pewnie dlatego, że babcie i dziadkowie to bardzo ważne osoby w życiu małego dziecka. Dziadkowie i babcie mają zawsze czas da swoich wnucząt, są cierpliwi, zawsze umieją doradzić, ale przede wszystkim bezgranicznie kochają swoje wnuczęta.

Przedszkolaki z młodszej i starszej grupy, z pomocą swoich pań zaprezentowały program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły i grały na instrumentach perkusyjnych. Wnuczęta wyraziły w ten sposób swoją miłość i wdzięczność ukochanym babciom i dziadkom.

Na koniec wszystkie dzieci obdarowały miłych gości upominkami i laurkami z pięknymi życzeniami. Na twarzach zebranych widać było radość i wzruszenie. Dopełnieniem uroczystego spotkania, z ukochanymi babciami i dziadkami, był sodki poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych dzieci.

Gratulujemy naszym przedszkolakom udanego występu i dziękujemy im za włożony trud w przygotowania programu artystycznego.

Drogim babciom i dziadkom jeszcze raz życzymy samych radosnych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swoich ukochanych wnuków.

Pani Ania


 

Dzień Babci i Dziadka

W dniu 6 lutego 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie klas 1-3, aby uczcić święto swoich babć i dziadków, przygotowali przedstawienie pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Ponadto recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. Na koniec uroczystości wręczyli swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręczne zrobione laurki. Radościom i uściskom nie było końca.


 

Noc filmowa

Jedną z inicjatyw Samorządu Szkolnego była zorganizowana w naszej szkole noc filmowa. Uczestniczyć w niej mogli uczniowie najstarszych klas - 7,8 i 3G. O 18:00 wraz ze swoim ekwipunkiem zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Oglądaliśmy filmy różnorodnych gatunków, od komedii po fantasy. Między seansami świetnie bawiliśmy się na parkiecie, tańcząc w takt muzyki. Około godziny 7:00 rano wszyscy z trudem poszliśmy do domów.


 

Zabawa karnawałowa – przedszkole

Karnawał to wyjątkowy czas, w którym organizowane są imprezy, zabawy, bale. W Przedszkolu Publicznym w Godowej bal karnawałowy dla dzieci przedszkolnych i ze środowiska odbył się 23 lutego 2019 r. Dzieci wcieliły się w różne postacie z bajek. Na parkiecie zobaczyć można było piękne i bajkowe stroje m. in. Spidermana, księżniczki, Elsy, wróżki, motylka, pszczółki, policjanta, strażaka itp. Zabawę w profesjonalny sposób prowadziła pani Kasia Sikora, która przebrana była w Panią Zimę i oprowadzała dzieci po swojej krainie wymyślając dla nich różne zabawy. Dzieci chętnie uczestniczyły w wspólnych zabawach ruchowych, konkursach a rytmiczna i skoczna muzyka pozwoliła na wspaniałą zabawę. Dzieci zachwycone były zabawą z balonami (które były „śnieżkami”), piłeczkami (które były „kulkami śnieżnymi”) i chustą animacyjną. Dużą frajdę sprawił też dzieciom pokaz baniek mydlanych.

Za zorganizowanie balu karnawałowego dla dzieci serdeczne podziękowania należą się Radzie Rodziców Przedszkola Publicznego w Godowej. W imieniu dzieci dziękujemy wszystkim rodzicom przygotowującym słodki poczęstunek i biorącym udział w organizacji balu karnawałowego.

Zabawa karnawałowa przyniosła dzieciom dużo radości i na długo pozostanie w ich pamięci.

Pani Ania


 

Pączek dla Afryki

W czwartek 28 lutego 2019 r. w naszej szkole zorganizowana została jak co roku akcja: ,,Pączek dla Afryki”.

„Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”. Kierując się słowami Alberta Schweitzera, po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję ,,Pączek dla Afryki”. Jak na tłusty czwartek przystało, w tym dniu nikt nie liczył kalorii! Uczennice z klasy 8 i 3 gimnazjum sprzedawały domowe pączki przekazane na akcję przez ludzi dobrej woli. Całe przedsięwzięcie koordynowały panie: Maria Czarnik i Joanna Góra. Wszyscy chętnie ,,pączkowaliśmy” a wypieki rozeszły się błyskawicznie, w przeciągu dwóch przerw. Łącząc swoje siły, uzbieraliśmy w sumie, dla potrzebujących dzieci mieszkających w Afryce, 663 zł .

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli Afryce. Łącznie zebraliśmy 663zl. Bez Was to by się na pewno nie udało. Szczególne podziękowania dla Pań: pani Bożeny Kuźniar, pani Małgorzaty Fiołek i Reginy Ziobro, pani Iwony Markowskiej-Ziobro, pani Genowefy Gajdy, pani Agnieszki Czarnik oraz pani Elżbiety Leśniak za pomoc w akcji.


 

Klimatyczna Klasa - ulotki

Uczniowie klasy 8 uczestniczą w projekcie Fundacji Uniwersytet Dzieci – Klimatyczna Klasa. W ramach tego projektu podjęli się realizacji kampanii społecznej, której celem jest zwiększenie świadomości w zakresie wpływu emisji gazów cieplarnianych i naszego śladu węglowego na klimat, a także propagowanie postaw przyjaznych środowisku. Swoje działania rozpoczęli od opracowania ulotek informacyjnych i rozprowadzenia ich wśród uczniów naszej szkoły.


 

Dzień Kobiet

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet aby umilić to święto wszystkim paniom i dziewczętom, w tym roku, z inicjatywy pani Marii Czarnik, zorganizowano w naszej szkole ,,Kiecka run”, czyli bieg w spódnicy bądź sukience. Chłopcy, zamiast dziewczęcego ubioru, pokonali wyznaczoną trasę z kwiatkiem w dłoni. W ten sposób zadbaliśmy o nasze zdrowie i kondycję fizyczną. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz słodkie co nieco. Wszyscy, którzy wzięli udział w zmaganiach sportowych, mogą czuć się zwycięzcami.


 

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

Pamiętając o obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, zorganizowaliśmy w naszej szkole Konkurs o tytuł ,,Mistrza Mowy Polskiej”. Uczniowie zmierzyli się zawiłościami gramatyki i ortografii języka ojczystego. Wykazali się dużą wiedzą z zakresu frazeologii oraz polskich przysłów. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie finalistom konkursu.

W kategorii klas IV – VI (konkurs drużynowy):

I miejsce: Nikodem Czarnik, Dominik Klimek, Oliwier Stodolak (kl. Vb)

II miejsce: Jakub Bury, Anna Kuźniar, Arletta Pawłowska (kl. VI)

III miejsce: Kacper Drogoń, Patrycja Leśniak, Anna Malec (kl. Vb)

W kategorii klas VII – VIII, III gim. (konkurs indywidualny):

I miejsce: Daria Świerad (kl. III gim.)

II miejsce: Anita Szopa (kl. III gim.)

III miejsce: Oliwia Zamorska (kl. VIII)


 

Pierwszy dzień wiosny

Początek wiosny to doskonała okazja, aby pożegnać zimę oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne.

W naszej szkole 21 marca uczciliśmy pierwszy dzień wiosny, kolorowymi strojami i wesołymi minami. Szkolne korytarze wypełniły się uczniami w niecodziennych, wiosennych kostiumach. Odbył się też konkurs na najliczniej przebraną klasę. Zwyciężyła klasa VII. Gratulujemy!


 

XV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej

22.03.2019 rok
Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Godowej

Jury w składzie:

Zdzisława Górska przewodnicząca

Ks.dr Jan Wolak

Urszula Rędziniak

Rafał Opoń

Waldemar Góra

Mirosław Czarnik

po dyskusji i analizie umiejętności recytatorskich w zakresie interpretacji prezentowanego utworu, doboru pozasłownych środków artystycznych oraz poprawności dykcji i modulacji głosu postanowiło przyznać następujące nagrody:

W kategorii szkół podstawowych IV - VI szkół podstawowych

 

I miejsce     - Wiktoria Zając – ZS im. Jana Pawła II w Godowej

II miejsce   - Kaja Jacek – SP nr 1  im. Orła Białego w Strzyżowie, Strzyżowie

III miejsce Karolina Gawron – SP nr 2 im. M. Konopnickiej MZS w Strzyżowie

III miejsce Lena Czarnik – ZS im. Jana Pawła II w Godowej

Ponadto jury przyznało także wyróżnienia:

Emilia Pieczek - SP nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie

Specjalne wyróżnienie Przewodniczącej Jury Zdzisławy Górskiej

Dawid Trela - SP im. św. Stanisława Kostki w Grodzisku

Specjalne wyróżnienie Pani Urszuli Rędziniak

Lena Ziobro - SP nr 1 im. św. Jana Kantego w Wysokiej Strzyżowskiej

W kategorii szkół podstawowych VII - VIII i gimnazjum:

 

I miejsce    - Klaudia Chruniak – ZS im. Jana Pawła II w Godowej

II miejsce   - Dominika Machoś – SP nr 2 im. Marii Konopnickiej w Strzyżowie

III miejsce Michał Ossowski - SP nr 2 im. Marii Konopnickiej w Strzyżowie

III miejsce Hubert Kudłacz - ZS im. Jana Pawła II w Stępinie

Ponadto jury przyznało także wyróżnienia:

Kacper Fąfara – SP nr 2 im. M. Konopnickiej w Strzyżowie

Klaudia Stanisławczyk – SP im. Jana Pawła II w Konieczkowej


 

SZKOLNY KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ

Klasy I-III i przedszkole

I miejsce: Filip Pirga

II miejsce: Natalia Ziobro

III miejsce: Maja Chruniak

Wyróżnienia: Gabriela Drogoń, Amelia Leśniak

Klasy IV-VI

I miejsce: Dominika Pirga

II miejsce: Lena Czarnik

III miejsce: Kamila Szlachta

Wyróżnienie: Natalia Ziobro

Klasy VII-VIII i III gimnazjum

I miejsce: Klaudia Chruniak

II miejsce: Wioletta Urban


 

Eliminacje gminne
Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

W dniu 6 kwietnia 2019 r. o godz. 10:00 w Świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzyżowie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

W turnieju naszą szkolę reprezentowali: Kinga Szopa i Anita Szopa.

Po dokonaniu oceny prac pisemnych oraz ustnych rozgrywkach finałowych, Kinga Szopa zajętych II miejsce w pierwszej grupie wiekowej.


 

Egzamin gimnazjalny
10-12 kwietnia 2019 r.


 

Dzień Książki


 

Klimatyczna Klasa

W ramach prowadzonej przez uczniów klasy 8 kampanii społecznej dotyczącej wpływu naszego śladu węglowego na zmiany klimatyczne zorganizowane zostały dwa konkursy: konkurs na plakat oraz konkurs wiedzy ekologicznej. Gratulujemy zwycięzcom!

Konkurs na plakat:

1. Kategoria klas młodszych: Dominika Pirga (klasa 4), Dominika Wyszyńska (klasa 4), Klaudia Hajduk (klasa 4)

2. Kategoria klas starszych: Arletta Pawłowska (klasa 6) Kamila Szlachta (klasa 6), Patrycja Leśniak (klasa 5b)

Konkurs wiedzy ekologicznej: (zwycięzcy w poszczególnych klasach)

Klaudia Hajduk (klasa 4), Wiktoria Zając (klasa 5a), Anna Malec (klasa 5b), Anna Kuźniar (klasa 6) Patrycja Ziobro (klasa 7), Anita Szopa (klasa 3 gim).


 


 

Dzień Flagi RP oraz Święto Konstytucji 3 Maja


 

Dzień Ziemi

W Dniu Ziemi - 22 kwietnia - na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody.

W naszej szkole także nie zapominamy o tym jakże ważnym święcie i z inicjatywy p. Katarzyny Paszek organizujemy rozmaite akcje ekologiczne. W tym roku w dniu 9 maja 2019 roku uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali krótkie przedstawienie artystyczne. Mogliśmy również usłyszeć wiele utworów muzycznych związanych z ekologią.


 

Klasa 8 z wyróżnieniem!

Uczniowie klasy 8 wzięli udział w projekcie edukacyjnym Fundacji Uniwersytet Dzieci - Klimatyczna klasa , którego celem było zainteresowanie uczniów szkół podstawowych tematyką ochrony klimatu. Za zadanie mieli stworzyć i zaplanować, przy wsparciu nauczyciela, kampanię społeczną dotyczącą wpływu naszego śladu węglowego na zmiany klimatyczne. W ramach projektu wzięli udział w ogólnopolskim konkursie ,,Dzieci chronią klimat” i na ponad 120 zgłoszonych do konkursu prac, to właśnie ich praca została doceniona. Otrzymali wyróżnienie za oryginalność pomysłu i zaangażowanie uczniów w przeprowadzenie kampanii.

W ramach kampanii uczniowie:
- pisali artykuły o tematyce ekologicznej do szkolnej gazetki ,,Godowiaczek”,
- przygotowali ulotki reklamowe dotyczące kampanii,
- przygotowali prezentacje multimedialne prezentowane w poszczególnych klasach,
- zorganizowali szkolny konkurs na plakat oraz konkurs wiedzy ekologicznej,
- zamieszczali memy na fanpagu szkoły,
- przygotowali przemówienie skierowane do rodziców podczas wywiadówki.
https://www.scenariuszelekcji.edu.pl/…/jak-dzieci-chronily-…


 

Zajęciach pt. „THE HOUR OF CODE”

Klasa III SP wzięła udział w zajęciach pt. THE HOUR OF CODE, w trakcie których dzieci zdobyły podstawowe umiejętności z zakresu programowania. Zajęcia prowadził nasz absolwent Patryk Góra, obecnie pracownik firmy Accenture.

Kontynuacją zajęć były warsztaty z Hubertem Zwiercanem, który pokazał dzieciom gdzie można wykorzystać umiejętności kodowania, zaprezentował roboty i ich przydatność w życiu codziennym.

Hubert jest również naszym absolwentem, obecnie studentem i pracownikiem firmy Husarion.


 

Mazury-Warszawa

13 maja uczniowie naszej szkoły pojechali, w ramach Zielonej Szkoły do Giżycka i Warszawy. W Giżycku zwiedzili Twierdzę Boyen, a w Gierłoży Wilczy Szaniec, który w latach 1941–1944 był kwaterą główną Adolfa Hitlera. Dwa kolejne dni spędzili w Warszawie. Największą atrakcją w stolicy było dla nich zwiedzanie Parku Łazienkowskiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Lecz wszystko, co dobre, szybko się kończy i 17 maja opuścili Warszawę, aby szczęśliwie wrócić do Godowej.


 

Ojcowski Park Narodowy - Kraków

Kolejna wycieczka odbyła się 27 maja. Tym razem uczniowie naszej szkoły pojechali do Ojcowskiego Parku Narodowego. Zobaczyli tam m.in. Grotę Łokietka oraz Bramę Krakowską. Następnie udali się do Krakowa, gdzie zwiedzili Kopiec Kościuszki.


 

Gminny konkurs przyrodniczy w Dobrzechowie

30 maja 2019 r. trzyosobowa drużyna z naszej szkoły - reprezentantki 3 gimnazjum w składzie Klaudia Chruniak, Daria Świerad, Wioletta Urban zajęły I miejsce w gminnym konkursie przyrodniczym w Dobrzechowie. Pokonały tym samym 4 inne drużyny.


 

Z potrzeby serca

W maju 2019 roku klasa VII SP zorganizowała akcję „Woreczek Ryżu”, której celem jest zbiórka środków finansowych na zakup żywności dla głodnych i niedożywionych dzieci i dorosłych w Kenii i Ekwadorze. Akcja od ośmiu lat pomaga przeżyć kilkuset dzieciom, będących podopiecznymi misjonarzy franciszkańskich z gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana.

Natomiast klasa 3 Gim., w ramach projektu gimnazjalnego, zorganizowała kiermasz charytatywny na rzecz Schroniska Czekadełko i fundacji Animals Mielec zalanych przez powódź. Podczas przerw można było kupić zrobione przez uczniów i ich rodziców wypieki. Dużym powodzeniem cieszyły się babeczki, ale nikt też nie pogardził szarlotką i sernikiem. Zebraliśmy 862,10 zł. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc.


 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Wyniki konkursów:


 

Konkurs – W krainie baśni legend

3 czerwca 2019 roku odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy dla klas IV-VI – W krainie baśni legend. To już XI edycja tego konkursu, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez naszej szkoły. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie, musieli zaznajomić się z treścią wielu znanych i mniej znanych baśni i legend. Aby wygrać poszczególne konkurencje, musieli wykazać się dobrą pamięcią, spostrzegawczością, logicznym myśleniem. Jedna z konkurencji polegała na odgadnięciu postaci, za które przebrali się chętni uczniowie klas 3G i 8SP. Był Jaś i Małgosia, Roszpunka czy też król Krak. Poza konkurencjami z zakresu wiedzy o literaturze były też konkurencje sportowe – skoki w workach, bieg przez przeszkody czy też rzuty woreczkami do celu. I miejsce zajęły ex aequo klasa Vb i IV, II miejsce klasa Va, a III miejsce klasa VI.


 

„V profilaktyczna gra miejska z ekologią w tle”
Strzyżów 4.06.2019 r.

Trzyosobowe zespoły miały za zadanie pokonanie wyznaczonej na mapie miasta trasy, wykonując zadania o różnym charakterze, m. in sprawnościowym, profilaktycznym.

Nasza drużyna w składzie: Daria Świerad, Zuzanna Flaga i Klaudia Chruniak, zajęła 4 miejsce.


 

„Jak nie czytam, jak czytam”

W piątek 07.06.2019 r. o godzinie 10:30 w naszej szkole odbyła się akcja „Jak nie czytam, jak czytam” w ramach której uczniowie czytali dla przyjemności. Jej celem było stworzenie u dzieci i młodzieży pozytywnych skojarzeń związanych z książką oraz budowanie pozytywnego wizerunku książki tak, by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką.


 

XII edycja konkursu „Supertalent”

W XII edycji konkursu „Supertalent”, organizowanego w Zespole Szkół technicznych w Strzyżowie naszą szkołę reprezentowała Daria Świerad.


 

Projekt klasy 3 gimnazjum zakończony


 

Komers 2019


 


 

Pożegnanie klasy VIII i III gimnazjum
przez klasę VII


 

Egzamin na kartę rowerową

18.06.2019 r.


 

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019


 

Dzień Rodziny i zakończenie roku przedszkolnego 2018/2019

W Przedszkolu Publicznym w Godowej 19 czerwca 2019 r. uroczyste zakończenie roku przedszkolnego połączone zostało z Dniem Rodziny. Przedszkolaki dla swoich rodziców recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, tańczyły i grały na instrumentach. Dzieci składając życzenia wręczyły rodzicom laurki i prezenty.

Następnie pan Dyrektor Wojciech Małek i wychowawcy wręczyli przedszkolakom pamiątkowe dyplomy, książki i słodycze zakupione przez Radę Rodziców. Pan Dyrektor życzył wszystkim dzieciom wspaniałych wakacji, dzieciom kończącym edukację przedszkolną, sukcesów w szkole podstawowej.

Dziękując za cały rok przedszkolny, życzymy wszystkim radosnych i bezpiecznych wakacji. Absolwentom naszego przedszkola, którzy rozpoczną we wrześniu pierwszą klasę, życzymy wielu sukcesów i spełnienia marzeń.

Pani Ania


 


 

Moje lekcje marzeń!

Stowarzyszenie „CRAS” - Centrum Rozwoju Aktywności Społecznej w Partnerstwie wspólnie ze Stowarzyszeniem Kierowników Instytucji Edukacyjnych Horodockiego Powiatu na Ukrainie (The Association of Managers of Educational Institutions in the Horodok District), rozpoczęło realizację projektu pn. „Moje lekcje marzeń!”, sfinansowanego z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży
z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.

Projekt „Moje lekcje marzeń!” ma na celu rozwijanie zainteresowań młodzieży z zakresu robotyki, ekologii i chemii w formie spotkań z nauką prowadzonych aktywnymi metodami z uwzględnieniem eksperymentu, a także przekazanie młodym ludziom wiedzy promującej ruch i zdrowe odżywianie w formie warsztatów kulinarnych, zajęć sportowych. Przedsięwzięcie wpłynie na doskonalenie umiejętności uczestników projektu przydatnych nie tylko podczas lekcji, ale również w codziennym życiu takich jak np. kreatywność, innowacyjność, zdolność kooperacji oraz krytycznego myślenia.

 

Projekt doprowadzi do wzajemnego zbliżenia młodzieży z Polski i Ukrainy w wieku 14-16 lat, a także przezwyciężania stereotypów. Weźmie w nim udział 18 osób (11K, 7M) z terenu Powiatu Strzyżowskiego, 18 osób (10K, 8M) z terenu Miasta Gródek i okolic oraz po 2 opiekunów ze strony każdego z Partnerów. Efektem pracy będzie film upowszechniający „lekcje marzeń” z wykorzystaniem metody eksperymentu.

 

Data rozpoczęcia projektu – 2019-06-03

Data zakończenia projektu – 2019-07-30

23 czerwca 2019 r. rozpocznie się w Rymanowie Zdroju, ośmiodniowa wymiana młodzieżowa, w trakcie której zostaną zorganizowane warsztaty. Młodzież w ten sposób będzie zdobywać praktyczną wiedzą poprzez wspólną zabawę, doświadczenia i eksperymenty. Aspekt edukacyjny zostanie wzmocniony dzięki zajęciom terenowym na obszarze kurortu o wyjątkowym klimacie wykazującego zarówno cechy klimatu górskiego, jak i dzięki znacznej zawartości jodu - cechy klimatu morskiego.

Efektem pracy młodzieży będzie m. in. film upowszechniający „lekcje marzeń” z wykorzystaniem metody eksperymentu, a także lekcja pokazowa zorganizowana dla lokalnej społeczności Rymanowa Zdroju.

Dzięki udziałowi w projekcie młodzież będzie uczyć się od siebie nawzajem, będzie zwiększać swoją motywację, samodzielność, świadomość wagi zadań i zaangażowanie. Nauka metodą eksperymentu pomoże rozwinąć w uczestnikach wiele umiejętności takich jak: twórcze myślenie, współpracę
w grupie, podejmowanie decyzji, komunikowanie się.

 

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

 

Dagmara Preisner

Koordynator projektu


 

Młodzież z Polski i Ukrainy odrabiała swoje lekcje marzeń!

„Moje lekcje marzeń!” – to projekt, który został zrealizowany przez Stowarzyszenie „CRAS” ̶ Centrum Rozwoju Aktywności Społecznej w Rzeszowie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kierowników Instytucji Edukacyjnych Horodockiego Powiatu na Ukrainie. Środki finansowe pochodziły z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEN.

Rymanów Zdrój w klimatyczny sposób połączył dwa narody: Polskę i Ukrainę, ponieważ to właśnie tam w terminie od 23 do 30 czerwca br., osiemnastu uczniów z terenów Powiatu Strzyżowskiego oraz osiemnastu ich rówieśników z okolic Miasta Gródek na Ukrainie (obwód lwowski) wzięło udział w warsztatach edukacyjnych.

Głównym celem projektu było rozwijanie w grupie 36 młodych ludzi w wieku 14-16 lat, zainteresowań z zakresu robotyki, ekologii i chemii w formie spotkań z nauką prowadzonych aktywnymi metodami z uwzględnieniem eksperymentu, a także przekazanie młodym ludziom wiedzy promującej ruch i zdrowe odżywianie w formie warsztatów kulinarnych, zajęć sportowych.

Młodzież z pomocą ekspertów podejmowała tematy rozwijające zainteresowania z zakresu robotyki, ekologii, chemii, sportu oraz zdrowego odżywiania. Uczestnicy dzięki metodzie eksperymentu mogli przekonać się, jak w praktyce wygląda programowanie robota, przeprowadzali doświadczenia chemiczne, zastanawiali się, co mogą zrobić, aby zapobiec zniszczeniu środowiska. Nie zabrakło również warsztatów z otwartości i zaufania, podczas których uczestnicy podejmowali szereg ćwiczeń z dramy i pedagogiki przyrody. Ww. metody pozwoliły młodzieży na poznanie się i przełamanie barier. Wszystkie zajęcia zostały zaplanowane tak, by uczestnicząca w nich młodzież czuła się komfortowo, dlatego poza lekcjami stricte edukacyjnymi, w wolnym czasie, przewidziane były różnego rodzaju atrakcje m.in. konkurs „Mam talent”, wyprawy plenerowe po okolicach Rymanowa Zdroju, dyskoteki.

Zwieńczeniem realizacji projektu, była zorganizowana 29 czerwca 2019 r. „lekcja marzeń” dla lokalnej społeczności Rymanowa Zdroju. Wydarzenie zostało przygotowywane i zrealizowane przez młodzież z niewielkim wsparciem opiekunów i trenerów. Dla uczestników projektu było to wielkie przeżycie. Sami przygotowali zdrowe przekąski, przeprowadzali doświadczenia, śpiewali i tańczyli na scenie Amfiteatru. Lekcja pokazowa przyciągnęła duże grono publiczności, które z zaciekawieniem śledziło polsko-ukraińską wersję wymarzonej lekcji marzeń.

W ramach projektu powstał również film upowszechniający „lekcję marzeń”. Co istotne uczestnicy podkreślają, że chcieliby, aby metoda eksperymentu była wykorzystywania w szkołach na co dzień, głównie ze względu na możliwości samodzielnego odkrywania świata. Dla młodych ludzi równie ważna jest umiejętność samodzielnego myślenia, kreatywność i współpraca w grupie. Jak podkreślają udział w projekcie był dla nich szansą, aby nauczyć się wielu nowych i ciekawych rzeczy:

 

„Dzięki projektowi po raz pierwszy mogłem programować roboty, wiem, że muszę dbać o środowisko. To właśnie w Polsce znalazłem nowych przyjaciół.”

OLEKSANDR

„Dzięki projektowi, już wiem jak zastępować chipsy zdrowymi przekąskami, mam więcej motywacji, aby segregować śmieci. Zbudowałam dobre relacje z rówieśnikami z Polski.”

KHRYSTYNA

„Dzięki projektowi mimo, iż komunikowanie się z rówieśnikami z Ukrainy nie było na początku łatwe, to pokonałam tę barierę. Są to fantastyczni ludzie, z którymi miło spędziłam czas”

ZUZANNA

„Dzięki projektowi doświadczyłem niezwykłej otwartości, tolerancji, która przejawiała się w tej międzynarodowej, małej polsko-ukraińskiej społeczności. Chciałbym nadal utrzymywać tak ciepłe relacje z rówieśnikami z Ukrainy. Uważam, że wiem więcej nt. ekologii i zdrowego żywienia.”

RADEK

„Dzięki projektowi mogłam wspólnie z innymi brać udział w opracowywaniu i tworzeniu wywiadów. Już teraz wiem, że lubię pracować w zespole, a także nabyłam praktycznych umiejętności organizacyjnych dzięki możliwości zorganizowania lekcji pokazowej.”

ANNA

„Dzięki projektowi wiele dowiedziałem się o Polsce, jej tradycjach i kulturze. Znalazłem nowych przyjaciół. Zdobyłem dużo wiedzy, którą wykorzystam w przyszłości”.

IHOR

„Projekt umożliwił mi poznanie nowych ludzi, poznanie innego języka. Ciekawie spędziłam czas i chciałbym wziąć jeszcze udział w takim przedsięwzięciu.”

ANDŻELIKA

„Dziękuję, że mogłem być w Rymanowie Zdroju wśród moich przyjaciół. Warsztaty były ciekawe, inspirujące. Bardzo miło spędziłem czas.”

KAMIL

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu zdjęcia oraz film upowszechniający.

https://www.youtube.com/watch?v=pRzjkGga3Ic&t=28s

Kadra projektu

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.”


 

Bliżej siebie - polsko - litewskie warsztaty budowania postaw otwartości i tolerancji

Stowarzyszenie: Strzyżowskie Forum Gospodarcze w Strzyżowie w Partnerstwie z litewskim Partnerem: Sport Club „ZVELGAITIS”, rozpoczęło realizację projektu pn. „Bliżej siebie - polsko-litewskie warsztaty budowania postaw otwartości i tolerancji”, sfinansowanego z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Głównym celem projektu jest budowa postawy otwartości, zrozumienia i poszanowania drugiej osoby w grupie 22 młodych ludzi (po 11 osób z Gminy Strzyżów oraz z Miasta Žagarė i okolic). Najważniejszy punkt projektu to odbywające się w dniach 28 lipca - 3 sierpnia br. warsztaty.

Data rozpoczęcia projektu – 2019-04-01

Data zakończenia projektu – 2019-09-02

28 lipca 2019 r. rozpoczęła się w Pstrągowej, siedmiodniowa wymiana młodzieżowa, w trakcie której zostaną zorganizowane warsztaty. Młodzież będzie dyskutować na temat przejawów dyskryminacji, sposobów ich przeciwdziałania, uczyć się postawy otwartości i zaufania. Działania te znajdą praktyczny wyraz we wzajemnej nauce wybranych słów i zwrotów, prezentowaniu ludowych i współczesnych tańców i piosenek itp. Efektem pracy młodzieży będzie film na temat tolerancji, solidarności i otwartości na innych, a także możliwie samodzielnie przygotowany festiwal dla lokalnej społeczności o ww. tematyce.

Młodzież zaplanowała realizację festiwalu w dniu 2 sierpnia br., o godz. 16.00, w Galerii Miejskiej w Strzyżowie. Serdecznie zapraszamy wszystkich na to interesujące wydarzenie.

Dzięki udziałowi w projekcie, młodzież będzie uczyć się jak nawiązywać kontakty i jak budować trwałe relacje międzyludzkie. Praca w międzynarodowej grupie nauczy uczestników tolerancji, solidarności i otwartości wobec osób posługujących się innym językiem, inną kulturą i innymi zwyczajami. Ponadto udział w warsztatach pozwoli młodzieży bliżej poznać kulturę i zwyczaje naszego sąsiada.

Udział w projekcie pomoże rozwinąć w uczestnikach wiele umiejętności takich jak: twórcze myślenie, współpracę w grupie, umiejętności organizacyjne, komunikacyjne, wyrażania własnych opinii i akceptacji opinii innych osób.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

Dagmara Preisner

Koordynator projektu


 

Młodzież z Polski i Litwy połączyła

Otwartość, tolerancja i solidarność

„Bliżej siebie - polsko-litewskie warsztaty budowania postaw otwartości i tolerancji”, to projekt, który został zrealizowany przez Stowarzyszenie Strzyżowskie Forum Gospodarcze w Strzyżowie w Partnerstwie z litewskim Partnerem - Sport Club „ZVELGAITIS”. Środki finansowe pochodziły z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Mała miejscowość Pstrągowa na Podkarpaciu, stała się miejscem spotkania młodzieży z Polski i Litwy. Ta niecodzienna wymiana młodzieży odbyła się w terminie od 28.07-03.08.2019 r., podczas której 11 uczniów z Godowej (Polska) oraz ich 11 rówieśników z miasteczka Žagarė (Litwa) wzięło udział w warsztatach edukacyjnych.

Głównym celem projektu była budowa postawy otwartości, zrozumienia i poszanowania drugiej osoby w grupie 22 młodych ludzi (po 11 osób z Gminy Strzyżów oraz z Miasteczka Žagarė i okolic) w wieku 13-17 lat.

Projekt oparty był o dużą aktywność młodzieży. Podczas warsztatów uczniowie podejmowali tematy związane z otwartością, tolerancją i solidarnością; próbowali swoich sił w pracy dziennikarskiej. Przygotowywali pytania do wywiadów, a następnie przeprowadzali je wśród swoich rówieśników i lokalnej społeczności. Było to dla nich doskonałe ćwiczenie, które polegało na nawiązaniu kontaktu z drugą osobą. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem brali również udział m. in. w warsztatach z otwartości i zaufania, podczas których podejmowali szereg ćwiczeń z dramy i pedagogiki przyrody. Metody te pozwoliły młodzieży na poznanie się i przełamanie barier. Wszystkie zajęcia zostały zaplanowane tak, by uczestnicząca w nich młodzież czuła się komfortowo, dlatego poza lekcjami stricte edukacyjnymi, w wolnym czasie, przewidziane były różnego rodzaju atrakcje m.in. zajęcia sportowe - w tym basen, dyskoteki. Warsztaty były prowadzone w języku angielskim przez doświadczonego trenera, panią Aleksandrę Chodasz. Uczestnicy nie tylko uczyli się jak akceptować odmienność swoją i innych, otwierać się na siebie, ale przede wszystkim musieli wykorzystywać język angielski w praktyce. Bez tej umiejętności komunikacja pomiędzy uczestnikami byłaby niemożliwa.

Zwieńczeniem realizacji projektu, było zorganizowanie w dniu 2 sierpnia 2019 r. festiwalu dla lokalnej społeczności powiatu i gminy Strzyżów pt. „SolOpeTol”. Wydarzenie zostało przygotowywane i zrealizowane przez młodzież z niewielkim wsparciem opiekunów i trenerów. Dla uczestników projektu było to wielkie przeżycie. Sami wymyślili tytuł festiwalu, który był dla publiczności zagadką. Jak się później okazało, zawierał on pewien szyfr od słów z języka angielskiego tzn. solidarity (solidarność), openness (otwartość), tolerance (tolerancja). Ponadto młodzież z Litwy zaskoczyła publiczność swoim autorskim wykonaniem piosenki, do której sama przygotowała słowa, a także zaprezentowała mini recital na harmonii.

W ramach projektu powstał również film upowszechniający nt. tolerancji, solidarności i otwartości, który został zaprezentowany podczas festiwalu. Można go zobaczyć na stronie:

https://www.youtube.com/watch?v=ehMVuta5hk4

Projekt rozwijał w uczestnikach umiejętności komunikacyjne, współdziałanie w grupie. Budował postawę otwartości, akceptacji odmienności, wyrażania własnych opinii, ale przede wszystkim pozwolił na zbliżenie i poznanie kultury solidarności, współdziałania i dialogu pomiędzy dwoma narodami.

Uczestnicy podzielili się swoimi spostrzeżeniami nt. swojego uczestnictwa w projekcie. Oto ich kilka wypowiedzi:

„Dzięki projektowi nawiązałam nowe znajomości, które chcę nadal utrzymywać. Mogłam podszkolić swój angielski, ponieważ zajęcia były prowadzone w tym języku. Nigdy nie zapomnę wspólnych chwil spędzonych z młodzieżą z Litwy”.

JULIA

„Projekt przybliżył mi kulturę naszego sąsiada, poznałem i nauczyłem się nowych pieśni i tańców. Powiększyłem swój zasób słownictwa z języka angielskiego. Zajęcia były oparte na metodzie zaufania i ciągłej współpracy z grupą z Litwy, dlatego nasze wspólne relacje były bardzo ciepłe”.

KONRAD

„Dzięki projektowi nauczyłam się większej otwartości na innych, stałam się bardziej odważna. Poznałam kulturę, zainteresowania, moich litewskich przyjaciół”.

KLAUDIA

„Cieszę, się że mogłam wziąć udział w projekcie, który pokazał mi jak należy budować prawidłowe relacje w międzynarodowej grupie, jak się komunikować, jak motywować siebie i innych do działania. Podczas realizacji projektu, byliśmy tolerancyjni, otwarci na innych i solidarni tzn. współdziałaliśmy”.

OLIWIA

„Dzięki projektowi zacząłem płynniej posługiwać się językiem angielskim. Poznałem kulturę, a przede wszystkim moich sympatycznych rówieśników pochodzących z Litwy. Bardzo miło spędzaliśmy ze sobą czas, nie tylko podczas zajęć warsztatowych, ale również wieczorami, gdzie rozmawialiśmy o projekcie, a także o naszym codziennym życiu. Dużo dowiedziałem się nt. organizacji i promocji wydarzeń, o kulturze solidarności i dialogu. Zachęcam wszystkich do brania udziału w takich wymianach młodzieży”.

RADEK

„Jestem szczęśliwy, że mogłem przyjechać do Polski. Cieszę się, że mogłem poznać nowych ludzi. Dziękuję za wszystko”.

MATAS

„To było bardzo interesujące wydarzenie. Polska grupa była bardzo podobna do nas, dlatego łatwo się było z nią komunikować. Na początku wymiany czułem się niesfojo, ponieważ byłem w nowym miejscu i z obcymi ludźmi. Jednak każdy kolejny dzień, pozwolił mi się otworzyć i zaufać. Dziękuję za zaproszenie.”

JUSTAS S.

„Więc nadchodzi czas, kiedy wszyscy muszą odejść. Będę tęsknił za tym miejscem i za wszystkimi ludźmi, którzy tu byli. Znalazłem niesamowitych przyjaciół i widziałem wiele pięknych miejsc. Podczas projektu robiliśmy wiele ciekawych rzeczy m. in. organizowaliśmy festiwal, co dla mnie było nowym doświadczeniem. Miło będę również wspominał nasz wspólny wolny czas, gdzie wieczorami tańczyliśmy, graliśmy w karty, rozmawialiśmy. Tęsknię za Wami wszystkimi”.

AGOTA

„Kiedy przyjechałem do Polski, to myślałem, że ta wymiana nie będzie interesująca, ale jednak się myliłem. Wszystkie zajęcia i warsztaty pobudzały moją kreatywność, poczucie własnej wartości. Dużo się dowiedziałem nt. solidarności, tolerancji i otwartości. Dziękuję za wspaniały tydzień w Polsce. Myślę, że jeszcze się zobaczymy. Najlepsze życzenia z Litwy”.

JUSTAS P.

Koordynator projektu

„Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.”


 

Remont dachu w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Godowej

Zakończył się remont dachu w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Godowej. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tak ważnej i potrzebnej inwestycji w naszej szkole. W szczególności podziękowania kierujemy do Pana Burmistrza Waldemara Góry, który podjął decyzję o remoncie dachu. Dziękujemy również Panom Radnym i Panu Sołtysowi naszej miejscowości, którzy wspierali tą inicjatywę.